Zagon na Koziatyn

Zagon na Koziatyn to rajd jaki wykonały wojska polskie na bolszewików w trakcie wojny polsko-bolszewickiej. Józef Piłsudski wydał taki rozkaz z uwagi na to, iż Koziatyn to był niezwykle ważny węzeł kolejowy, położony na południowy-zachód od Kijowa.

Wszystko działo się w dniach 25-27 kwiecień 1920. 25 kwietnia polska dywizja rozpoczęła marsz aby 27 kwietnia rozpocząć atak na nieprzyjaciela. W trakcie marszu dywizji dochodziło do potyczek, co jednoznacznie wskazywało, że bolszewicy szykują się na polski atak. Walka była zacięta, przygotowani bolszewicy bronili się niezwykle zaciekle, jednak w większości byli to komisarze. Żołnierze strony radzieckiej nie przejawiali ochoty do walki, co znacznie ułatwiło Polakom zdobycie Koziatyn, dworca w tym mieście.

W wyniku wygranej walki, w ręce polskie dostało się ponad 2 tysiące jeńców, a także liczne pojazdy kolejowe. Równocześnie w potrzasku stanęła armia bolszewicka, a dokładniej 44 Brygada Sowiecka. To pozwoliło przejąć dość pokaźne uzbrojenie przeciwnika.